Exkurzia Levoča, Spišský hrad, Sivá Brada

Autor: Mgr. T. Halajová

Krajšie októbrové počasie sme si pre našu exkurziu za gotickými pamiatkami Spiša ani nemohli priať. Do autobusu sme v skorých ranných hodinách sadali plní očakávania. Prvou zastávkou bola Mariánska hora – Bazilika Navštívenia Panny Márie. Po sv. omši s naším pánom kaplánom Paľkom sme si z úst pani učiteľky I. Kačurovej vypočuli informácie o tomto významnom pútnickom mieste. Počúvali sme veľmi pozorne, pretože sme držali v rukách pracovné listy, ktoré pre nás pripravila p. uč. T. Halajová. Do nich sme počas celej našej exkurzie zhromažďovali získané poznatky o jednotlivých navštívených miestach. Z Mariánskej hory sme sa presunuli krásnou alejou, ktorá v lúčoch slnka  žiarila všetkými jesennými farbami do Chrámu sv. Jakuba v historickom centre Levoče. Čakala nás prehliadka chrámu so skvelým výkladom pani sprievodkyne, v ktorom nám odkryla tajomstvá výnimočnosti

tohto miesta. Oboznámili sme sa so svetovým unikátom z dielne Majstra Pavla – vyše 18-metrovým dreveným oltárom zo 16. storočia, za ktorým do Levoče prichádzajú turisti z celého sveta. Spoznali sme základné prvky gotickej architektúry, sochárstva i maliarstva. Očarili nás aj mravoučné fresky zo 14. storočia. P. uč. T. Halajová nám pred levočskou radnicou porozprávala aj niečo z histórie kráľovského mesta, dozvedeli sme sa, na čo slúžila klietka hanby, čo znamenalo právo skladu alebo kto ovplyvňoval rozvoj mesta v stredoveku. Pokračovali sme na Spišský hrad. Aj tu nás čakal výborný výklad sprievodcu, prehliadka priestorov, veže, mučiarne, múzejných zbierok. Na dolnom nádvorí sme dokonca mohli pozorovať aj sysle. Po oddychu na nádvorí sme sa vybrali na travertínovú kopu Sivá Brada, čo je významná geologická pamiatka. Počas spiatočnej cesty autobusom sme mali ešte čas doplniť si získané poznatky do pracovných listov. Potom nám ich pani učiteľky skontrolovali a vyhlásili výsledky. Domov sa nám veru nechcelo. Exkurzia sa nám páčila, cítili sme sa výborne. Už teraz sa tešíme na ďalší spoločný výlet.

Siedmaci

Friday the 26th - Copyright CZŠ R. Zaymusa & jtm 2012-2014. Thanks to Joomla 2.5 templates by FTS